POLECAMY ↩
„Różne oblicza Zagłady”
Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie „Różne oblicza Zagłady”. W dyskusji wezmą dr hab. Elżbieta Rączy,
Martyna Grądzka, prof. Jacek Chrobaczyński. Prowadzenie: Roman Graczyk.
Zagłada Żydów polskich od dawna już nie jest w Polsce tematem tabu. A jednak pewne jej szczegóły ciągle są odkrywane/systematyzowane przez historyków. Nie wystarczy – na przykład - powiedzieć, że Zagłady dokonali Niemcy, lecz trzeba wskazać, jakie struktury III Rzeszy miały w tym udział i jak duży. Inny był bowiem udział administracji cywilnej, inny Wermachtu, inny w końcu różnych formacji policyjnych. Nie wystarczy też powiedzieć, że Zagłada dokonała się w czasie niemieckiej okupacji Polski, trzeba wskazać na jej fazy starannie rozłożone w czasie: od pierwszych zarządzeń antyżydowskich z jesieni 1939 roku, aż po pracę komór gazowych i krematoriów w latach 1943-1945.
Jak przebiegała Zagłada w poszczególnych starostwach dystryktu krakowskiego? Jakie były typowe postawy okupantów i jakie wyjątki od statystycznej normy?
Jaki był związek między pierwszymi zarządzeniami antyżydowskimi a finałem „ostatecznego rozwiązania”? O tym chcemy rozmawiać 17 czerwca w Bibliotece przy Rajskiej.
17 czerwca 2015 r., Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w Krakowie, ul. Rajska 1, sala 315, III piętro, godz. 18.00.
Serdecznie zapraszamy.